Skausmas šiuo metu yra viena iš didžiausių sveikatos priežiūros problemų ir iššūkių visame pasaulyje. Lietuvoje, 2009-aisiais atlikto tyrimo duomenimis, lėtinį skausmą patyrė apie 21proc. suaugusiųjų.
Ūminis skausmas yra vienas iš žmogaus organizmo signalų, rodantis, kad kažkas yra negerai. Jį dažniausiai sukelia įvairūs susirgimai, traumos, sužalojimai ar chirurginės intervencijos. Nors, tinkamai gydant, ūminis skausmas gali būti visiškai numalšintas, deja, didžioji dalis jo lieka, nes negydytas, nepakankamai ar netinkamai gydytas ūminis skausmas gali tapti lėtiniu, kurį suvaldyti jau tampa sudėtingu iššūkiu.
Skausmo gydymas priklauso nuo skausmo tipo, intensyvumo ir lokalizacijos. Skausmo gydymo tikslas yra sumažinti skausmo pojūtį ir pagerinti paciento gyvenimo kokybę. Skausmas yra subjektyvus ir individualus pojūtis, kuris gali būti paveiktas daugelio veiksnių, tokie kaip amžius, lytis, genetika, emocinė būsena, aplinka ir kt. Todėl skausmo gydymas turi būti individualizuotas ir kompleksinis, atsižvelgiant į paciento poreikius, lūkesčius ir galimybes.
Kaip vyksta skausmo gydymo specialisto konsultacija?
Skausmo gydytojo konsultacija prasidės nuo jūsų skausmo istorijos, todėl būkite pasiruošę papasakoti kaip, kada ir nuo ko prasidėjo jūsų skausmas, kur jis plinta, ar skausmas lokalizuojasi vienoje ar keliose vietose.
Išmatuokite savo skausmą – tam naudojamos specialios skalės nuo 0 iki 10, kur 0 reiškia visišką skausmo nebuvimą, o 10 – didžiausią įsivaizduojamą skausmą.
Iš anksto pagalvokite ir atsakysite daktarui kas sustiprina ar susilpnina jūsų skausmą, ar skausmas yra nuolatinis ar protarpinis?
Taip pat nusakysite koks yra jūsų skausmo pobūdis – jis gali būti nusakomas žodžiais: aštrus, pjaunantis, badantis, šaudantis, maudžiantis, deginantis, tvinkčiojantis, spaudžiantis, tempiantis ir tt.
Konsultacijos metu gydytojas įsigilins į jūsų skausmo istoriją, atliktus tyrimus bei buvusį gydymą. Siekiant išsiaiškinti skausmo priežastį gali būti paskirtas papildomas ištyrimas (kraujo tyrimai, rentgenologinis ištyrimas, echoskopija ar magnetinis rezonansas). Esant reikalui gydytojas konsultacijos metu atliks jums reikalingą invazinę skausmą mažinančią procedūrą – injekciją į skausmingą sąnarį, minkštuosius audinius ar nervo blokadą.
Kadangi skausmas yra kompleksinis jausmas, kuris gali būti suvokiamas skirtingai ir gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, nuo fizinių traumų iki emocinių ar psichologinių veiksnių, todėl pacientas gali būti nukreiptas kitam reikalingam specialistui – neurologui, reabilitologui, psichiatrui ar chirurgui.
Skausmo gydymas yra ilgas ir sudėtingas procesas, dažnai tam neužtenka vienos konsultacijos, todėl, gydymo sekimui ar korekcijai, pacientas gali būti kviečiamas atvykti pakartotinai.
VšĮ Ukmergės ligoninės Konsultacijų poliklinikoje nuo 2024 m. gegužės 3d. pradedamos teikti mokamos skausmo medicinos gydytojo paslaugos. Šias paslaugas teiks skausmo gydytojas, ortopedas traumatologas Martynas Rauba specializuojantis galūnių ir sąnarių skausmo gydyme. Kol kas šios konsultacijos nebus apmokamos privalomojo sveikatos draudimo lėšomis, todėl pacientas už jas turės susimokėti pats, o konsultacijos kaina priklausys nuo to, ar bus atliekama invazinė procedūra, ar ne ir svyruos nuo 35,37 iki 54,08 Eur.