VšĮ Ukmergės ligoninės (toliau – Ligoninė) administracija yra suinteresuota, kad Ligoninėje nebūtų korupcijos apraiškų (kyšininkavimas, tarpininko kyšininkavimas, papirkimas, piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi, tarnybos pareigų neatlikimas, ir kitos korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos, kai tokių veikų padarymu siekiama ar reikalaujama kyšio, papirkimo arba nuslėpti, užmaskuoti kyšininkavimą ar papirkimą). Už šiuos korupcinio pobūdžio veiksmus numatyta baudžiamoji atsakomybė.
Ligoninės administracija atkreipia dėmesį, kad Lietuvos Respublikos įstatymai draudžia šmeižti ar melagingai kaltinti kitą asmenį nusikaltimo padarymu. Už tokius veiksmus nustatyta baudžiamoji atsakomybė Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 236 straipsnyje.
Asmenis, susidūrusius su galimai korupcinio pobūdžio veika Ligoninėje, kviečiame netylėti, o apie tai pranešti. Apie galimą korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas ar kitas tapataus pobūdžio teisės pažeidimus galite informuoti telefonu, raštu arba el.paštu darbuotoją, atsakingą už korupcijos prevenciją. Ant voko ar rašto būtina nurodyti asmeniškai VšĮ Ukmergės ligoninės Korupcijos prevencijos pareigūnui, Vytauto g. 105, LT-20184, Ukmergė. Anonimiškumas garantuojamas!
Korupcijos prevencijos pareigūnas
Vilija Markauskienė
Tel. 8 699 17 627
v.marka[email protected]
Taip pat apie galimą korupcijos atvejį (-us) Ligoninėje galite pranešti LR Sveikatos apsaugos ministerijai:
- •raštu (ant voko būtina nurodyti – asmeniškai ministrui arba Korupcijos prevencijos skyriaus vedėjui, Sveikatos apsaugos ministerija, Vilnius, Vilniaus g. 33),
- •Sveikatos apsaugos ministerijos nemokamo informavimo telefonu 8 800 66 004,
- •Sveikatos apsaugos ministerijos priimamojo telefonu Vilniuje (8 5) 268 51 10, 268 51 08 (darbo dienomis nuo 8 val. iki 17 val., išskyrus penktadienį – nuo 8 val. iki 15 val. 45 min.),
- •elektroniniu paštu [email protected]
Kreipiantis raštu pageidautina nurodyti:
- •vardą, pavardę;
- •gyvenamosios vietos adresą (atsakymui pateikti);
- •ligoninės darbuotojo, kurio veiksmai skundžiami, vardą, pavardę, pareigas ir ligoninės pavadinimą;
- •skundžiamus veiksmus, kuriais pasireiškia korupcinio pobūdžio nusikalstama veika, taip pat vietą, laiką, aplinkybes, asmenis, galinčius patvirtinti aplinkybes, ir kitas, Jūsų manymu, reikšmingas aplinkybes.
Asmenys, pageidaujantys tiesiogiai kreiptis į LR Sveikatos apsaugos ministerijos Antikorupcijos ir atitikties skyrių, priimami LR Sveikatos apsaugos ministerijoje, Vilniuje, Vilniaus g. 33, 224 kabinetas (telefonai: 2053373, 2053627, 2661477).
Ligoninė atkreipia gyventojų dėmesį, kad nei Ligoninė, nei LR Sveikatos apsaugos ministerija neturi teisės ir įgaliojimų tirti korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas. Tokias teises turi Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnyba (toliau – STT). STT atskleidžia ir tiria Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse nustatytas korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas: kyšininkavimą (225 straipsnis), tarpininko kyšininkavimą (226 straipsnis), papirkimą (227 straipsnis), piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi (228 straipsnis), tarnybos pareigų neatlikimą (229 straipsnis) ir kitas STT įstatymo 2 straipsnio 2 dalyje įvardytas korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas, kai tokių veikų padarymu siekiama ar reikalaujama kyšio, papirkimo arba nuslėpti, užmaskuoti kyšininkavimą ar papirkimą.
STT apie korupciją galima pranešti:
- •raštu
- •palikti pranešimą STT svetainėje pasirinkus nuorodą „praneškite apie korupciją/palikite pranešimą čia“ ar paspaudus judantį informacinį skydelį „Tu gali sumažinti korupciją“
- •visą parą veikiančiu „karštosios linijos“ telefonu Vilniuje (8 5) 266 33 33 (taip pat ir poilsio dienomis)
- •elektroniniu paštu [email protected]
- •faksu (8 5) 266 3307
Asmenys, pageidaujantys tiesiogiai kreiptis į STT pareigūnus, priimami STT Administravimo valdybos Pareiškimų nagrinėjimo skyriuje, esančiame Vilniuje, A. Jakšto g. 6 arba STT teritoriniuose padaliniuose:
•Kaune, Spaustuvininkų g. 7;
•Panevėžyje, Vasario 16-osios g. 22;
•Šiauliuose, Vilniaus g. 140;
Klaipėdoje, Pilies g. 12A.
- • Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymas (nuoroda)
- • Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymas (nuoroda)
- • Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymas (nuoroda)
- • Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymas (nuoroda)
- • Lietuvos Respublikos Seimo 2022 m. birželio 28 d. nutarimu Nr. XIV-1178 patvirtinta 2022-2033 metų nacionalinė darbotvarkė korupcijos prevencijos klausimais (nuoroda)
- • VšĮ Ukmergės ligoninės elgesio kodeksas
- • Asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų, susidūrusių su galima korupcinio pobūdžio nusikalstama veika, elgesio taisyklės (nuoroda)
- • Įsakymas dėl dovanų, gautu pagal tarptautinį protokolą ar tradicijas, bei reprezentacinių dovanų vertinimo ir saugojimo tvarkos aprašto tvirtinimo
- • Ataskaita apie VšĮ Ukmergės ligoninės korupcijos prevencijos 2014 - 2015 m. programos įgyvendinimo plano įvykdymą
- • Įsakymas dėl korupcijos prevencijos 2016-2019 metų priemonių plano patvirtinimo
- • Ataskaita apie VšĮ Ukmergės ligoninės korupcijos prevencijos 2016 - 2019 m. programos įgyvendinimo plano įvykdymą
- • Korupcijos prevencijos programa 2020-2025 metams ir korupcijos programos 2020-2022 metams priemonių planas
- • Korupcijos prevencijos priemonių plano įgyvendinimo ataskaita už 2022 metus
VšĮ Ukmergės ligoninėje 2022 m. buvo atlikta korupcijos rizikos analizė dėl visų rūšių ir lokalizacijų sąnarių endoprotezų, jų priedų ir komponentų techninių specifikacijų rengimo ir tiekėjų pasiūlymų vertinimo ir įsigytų endoprotezų paskirstymo ir panaudojimo ASPĮ teikiant endoprotezavimo paslaugas veiklos srityse. Susipažinti su korupcijos rizikos analizės išvadomis galite paspaudę šią nuorodą https://www.stt.lt/korupcijos-prevencija/korupcijos-rizikos-analizes/atliktos-korupcijos-rizikos-analizes/7471/act1034
Gerbiamieji mūsų ligoninės pacientai,
labai prašome jūsų prisijungti prie valstybinės iniciatyvos, skatinančios skaidrų ir geranorišką medikų bendravimą su pacientais – be kyšių. Todėl siūlome, padėkokite už suteiktas medicinos paslaugas mūsų medikams ne pinigais ar kitokiomis dovanomis, o paprastu žodžiu „ačiū“ bei šypsena.
Jeigu Jūs manote, kad Ukmergės ligoninėje susidūrėte su korupcinio pobūdžio veikla, esate provokuojamas atlikti korupcinio pobūdžio nusikalstamą veiką, nes Jūsų nuomone, vilkinamas sveikatos būklės ištyrimas, sveikatos priežiūros paslaugų teikimas, nepaskiriama operacijos atlikimo data ir t.t., Jūs galite kreiptis aukščiau nurodytais kontaktais.
Jums gali būti pasiūloma parašyti pareiškimą ir jį pateikti čia nurodytam įgaliotam asmeniui. Taip pat galite kreiptis į kitas šiame tinklapyje nurodytas valstybės institucijas.
Kas yra korupcija ir kokia atsakomybė gresia už kyšio davimą ar ėmimą?
Korupcija yra elgesio forma, kuri priklauso nuo etikos, moralės, tradicijų, teisės ir visuomenės išsivystymo lygio. Turbūt tiksliausia būtų pasakyti, kad korupcija yra asmens naudojimasis savo padėtimi, siekiant neteisėtos naudos. Ryškiausiai paplitusi korupcijos forma yra kyšininkavimas. Kyšis – tai neteisėta turtinė nauda, gauta už tam tikrą elgesį. Kyšininkavimas – tiesioginis ar netiesioginis savo ar kitų naudai:
- • kyšio priėmimas,
- • susitarimas ar pažadas jį priimti,
- • provokavimas ar reikalavimas duoti kyšį.
Kyšio priėmimas – neteisėtai gaunamos naudos užvaldymas ir pasisavinimas. Paprastai jis turi materialias (pinigai, vertybės, daiktai, tauriųjų metalų dirbiniai ir kt.) formas, rečiau – nematerialias: pelningi įgaliojimai, pažintys, ryšiai ir kt. Susitarimas iš esmės reiškia tą patį pažadą, t.y. bet kokia forma išreikštą sutikimą patenkinti kyšio davėjo interesus ir priimti už tai atlygį. Provokavimas – netiesioginis kito asmens skatinimas duoti kyšį. Reikalavimas duoti kyšį – užmaskuotu ar atviru būdu informavimas, kad asmens interesai bus patenkinti, tik atsilyginus.
Visi kyšininkavimo būdai, kaip ir kyšio davimas, yra netoleruotini ir užtraukia baudžiamąją atsakomybę, nes nusikalstamą veiką daro abi pusės. Kyšio davėjas už papirkimą nuo baudžiamosios atsakomybės atleidžiamas tik tuo atveju, jei kyšio iš jo buvo reikalaujama, provokuojama jį duoti ir jis įstatymo numatytomis sąlygomis apie tai pranešė teisėsaugos institucijoms arba kyšį davė su teisėsaugos organų žinia. Kyšio dydis veikos kvalifikavimui įtakos neturi, bet kokiu atveju tai traktuojama kaip veika, numatyta Baudžiamojo kodekso 225 str. (kyšininkavimas) ir papirkimas (LR BK 227 str.: pasiūlymas, pažadas, susitarimas arba kyšio davimas). Svarbu ir tai, kad ir kyšininkavimas, ir papirkimas yra baigtas nusikaltimas ne nuo kyšio priėmimo - perdavimo, o jau nuo susitarimo ar pažadėjimo momento.
Kyšis ir dovana
Kyšis duodamas ne šiaip sau, o už tam tikrą elgesį, siekiant, kad kyšio ėmėjas atliktų neteisėtus veiksmus arba neatliktų jam priklausančių teisėtų veiksmų, o atlikdamas teisėtus – suteiktų pirmumo teisę. Kyšiu siekiama asmeninės naudos, veikiant neteisėtai, o dovana – daikto, pinigų ar paslaugų įteikimas, negaunant už tai jokio atlygio. Klaidinga nuomonė, kad naudos gavimas prieš veiksmo atlikimą yra kyšis, o po jo – dovana. Dovana paprastai įteikiama tam tikra proga, nesant suinteresuotumo papirkti, atsilyginti ar gauti naudos, ja siekiama sukelti teigiamų emocijų. Vertėtų žinoti, kad Baudžiamasis kodeksas dovanos sampratos neišskiria, pvz., jei gydytojui perduodamas brangaus gėrimo butelis, pinigai, brangus rašiklis ar pan. už tai, kad jis kažką padarė (padarys) dovanotojo naudai, tai kad ir kaip mes manytume, Baudžiamojo kodekso prasme tokia veika traktuojama vienareikšmiškai – kyšis. Verta paminėti, kad anksčiau Civiliniame kodekse buvo numatytas leidimas gydytojams, sveikatos sistemos institucijų darbuotojams ir vadovams priimti simbolines, ne didesnes kaip 1 MGL dydžio dovanas, tačiau šios išlygos jau seniai nebėra, todėl net ir menkos vertės dovana yra ne kas kita, o kyšis.
Mieli pacientai ir jų artimieji, atkreipiame Jūsų dėmesį, kad bet kokio kyšio davimas, o iš medicinos darbuotojo pusės ėmimas yra nusikaltimas, o už tai gręsia baudžiamoji atsakomybė. Neverskite medicinos darbuotojų patirti nepatogumų primygtinai siūlydami atsidėkoti už gydymą dovanomis ar pinigais. Už mūsų darbą pirmiausia prašytume – pagarbos, nuoširdaus ačiū, gero žodžio ir pažado tausoti savo sveikatą.
Taigi bendromis jėgomis veikime korupcijos panaikinimo labui ir atsidėkojimui rinkimės tik legalius būdus, o susidūrę su korupcijos forma – nelikite abejingi.
- • Pareigybių sąrašas, dėl kurių teikiamas prašymas specialiųjų tyrimų tarnybai pateikti informaciją
- • Pareigų sąrašas, kurias einantys darbuotojai privalo deklaruoti privačius interesus
- • Atmintinė dėl privačių interesų deklaravimo
- • Smurto ir priekabiavimo prevencijos politikos įgyvendinimo aprašas
- • Smurto ir priekabiavimo prevencijos politika
- • Deklaravimo tvarkos aprašas
- • Rekomendacijos dėl privačių intreresų deklaravimo
STT socialinės reklamos vaizdo klipai: